The Golden Foodies

BEST BEER SELECTION 
    HOPSCOTCH TAVERN
    PROVISIONS MARKET
    GRITS FULLERTON
    
WINNER: HOPSCOTCH
    

BEST MEDITERRANEAN CUISINE 

    ROSINE'S
    D'VINE
    KENTRO GREEK KITCHEN
    
WINNER: ROSINE’S MEDITERRANEAN

    
BEST CALIFORNIAN CUISINE    
    NAPA ROSE
    SEALEGS
    DRIFTWOOD KITCHEN
    
WINNER: SEALEG’S


BEST SEAFOOD 
    BLUEWATER GRILL
    WATERMAN'S HARBOR
    THE RANCH RESTAURANT
    
WINNER: WATERMAN’S HARBOR


BEST SERVICE AWARD     
    VILLA ROMA
    THE WINERY RESTAURANT & WINE BAR
    THE HOBBIT
  
 WINNER: VILLA ROMA
    


BEST NEW RESTAURANT 
    IRONWOOD
    SEASALT
    VACA
    
WINNER: IRONWOOD
    

BEST DESSERT     
    MIXED BAKERY
    CUCINA enoteca
    ANQI
    WINNER: ANQI
    

BEST STEAK 
    SELANNE STEAK TAVERN
    THE RANCH
    HANNA'S
    
WINNER: SELANNE STEAK TAVERN
    

BEST WINE LIST    
    THE RANCH
    THE WINERY RESTAURANT AND WINE BAR
    CUCINA ENOTECA
    
WINNER: THE WINERY RESTAURANT AND WINE BAR    
    

BEST COCKTAILS
    ARC
    HOPSCOTCH
    MACALLANS
  
 WINNER: MCALLANS 
    

BEST ASIAN CUISINE     
    STARFISH
    ANQI
    KRAVE ASIAN FUSION
    
WINNER: STARFISH
    

BEST SUSHI     
    BLUEFIN
    HAMAMORI
    TEN ASIAN BISTRO
  
 WINNER: BLUEFIN

2016 CHEF OF THE YEAR
  
CHEF MARK MCDONALD - OLD VINE CAFE
    CHEF ZOV KARAMARDIAN - ZOV'S
    CHEF CARLOS SALGADO - TACO MARIA
    
WINNER: ZOV KARAMARDIAN - ZOV'S


2016 PASTRY CHEF OF THE YEAR    
   
CHEF JORGE SOTELO - NAPA ROSE
    CHEF ASHLEY GUZMAN - IRENIA
    CHEF AMELIA MARNEAU - MARCHE MODERNE
  
 WINNER: CHEF JORGE SOTELO



BEST AMERICAN CUISINE NOMINEES
    THE RANCH
    370 COMMON
    SOCIAL COSTA MESA
    
WINNER: THE RANCH    
   


BEST MEXICAN CUISINE    
    COYOTE GRILL
    URBANA
    SOLITA
  
 WINNER: URBANA


BEST VEGETARIAN CUISINE     
    FALASOPHY
    MEAD'S GREEN DOOR CAFE
    PROVENANCE
    
WINNER: PROVENANCE


BARTENDER OF THE YEAR 
    GABE WHORLEY - IRONWOOD
    DAVID VALIANTE - SOCIAL COSTA MESA
    JOSE ZEPEDA - HOPSCOTCH TAVERN
  
 WINNER: GABE WHORLEY


BEST PIZZA 
    ANGELINA'S PIZZERIA
    TJ'S WOODFIRE PIZZA
    RANCE’S CHICAGO PIZZA
    
WINNER: RANCE’S CHICAGO PIZZA
    

BEST ITALIAN FOOD 
    ANTONELLO RISTORANTE
    PREGO RISTORANTE
    PIZZERIA ORTICA
    
WINNER: PIZZERIA ORTICA
    

BEST FRENCH CUISINE 
    MOULIN BISTRO
    PASCAL'S
    BISTRO BLEU
    
WINNER: MOULIN BISTRO


BEST INDIAN CUISINE 
    ROYAL KHYBER
    CLAY OVEN
    NATRAJ CUISINE OF INDIA 
  
 WINNER: CLAY OVEN



BEST FOOD INFLUENCER     
    OC COMESTIBLES
    GRUB TRIBE
    THE FORK REPORT
    
WINNER: GRUBTRIBE


BEST BURGER     
    BURGER PARLOR
    MICK'S KARMA BAR
    25 DEGREES
    
WINNER: BURGER PARLOR

    

2016 WINNERS

Subscribe